Ana Menü
İSTANBULDAKİ ÇAVDARLI KÖYLÜLER KAHVALTI BULUŞMASI
21 Ocak 2019
0 Yorum
IMG-20190120-WA0050

  Değerli Köylülerimiz

  20 Ocak 2019 Güneşli bir Pazar sabahında İstanbul’da yaşayan Çavdarlı Köylüler, ancak düğün ve cenazelerde olabilecek bir kalabalıkla Kahvaltı yapma bahanesiyle bir araya geldiler . Bu kahvaltıyı bütün katılımcılar yaşamlarına not düşerek geleneksel hale dönüştürülmesini arzuladıklarını ifade ettiler .

  Bu gün  birlikte kahvaltı yaptığımız bir tarih olması dışında , inançla, gururla, onurla büyüttüğümüz ve koruduğumuz bütün değerlerimizle , çocuklarımızla, gençlerimizle, yaşlılarımızla da bir arada  olmanın güzelliğini, mutluluğunu yaşadığımız gün oldu.

  Kahvaltıya gelen bütün köylülerimiz özene bezene giyinmiş ve uzunca zamandır görmediği çocukluk arkadaşlarıyla , öğretmenleriyle ve sevdikleriyle birlikte zaman geçirmenin vereceği hazla kahvaltı yapılan alana sığamaz olduk. Kahvaltıda Çavdarlı Köylülerin dışında komşu köylerden gelip bizimle aynı havayı solumak isteyen misafirlerimiz arasında Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı Av. Halis Yıldırım, Şavaş Köyü dernek başkanı Yener Torunler, Küplüce Köyü Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ertan Taştan ve çok sayıda ENİŞTELERİMİZ  vardı.

  Ayrıca 31 Mart yerel seçimlerindeki Muhtar adayı olan Uressin Altun, hepimize süpriz yaparak kahvaltıya katılarak ve Muhtar olduğundaki gerçekleştireceği projelerini anlatması için söz isteyerek bir konuşma yaptı, konuşması kısa kısa başlıklarla sıraladı.

  Şöyleki;

  ” BUGÜNE KADAR GÖREV YAPAN, TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYAN MUHTARLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM, BEN DE BUNDAN SONRA ÜZERİNE DUVAR ÖRECEĞİM ” sloganıyla eğer  Muhtar seçilirsem

  1-Yolların Beton ve Asfalt olması ilk icraatım olacaktır, göreve geldiğimde hemen çalışmalara başlayacağım.

  2-Köyümüzde ki içme ve sulama su sorunlarını çözeceğim, şebekeyi elden geçirerek kısa vadede bakım yapacağım , uzun vadede ise projeler hazıryarak yenilenmesini sağlayacağım.

  3-Mevcut elektrik şebekesini elden geçirerek, sokak aydınlatmalarını yaptırıp, Kışlalara kadar elektrik götürülmesini sağlayacağım.

  4-Şu anda başlanmış olan Okul inşaatının her şeyiyle şeffaf bir şekilde Kültür evine dönüşmesini sağlayacağım.

  5-Köy konağını tadilatını yaptırıp gerçek anlamda misafirhane olarak hizmet vermesini sağlayacağım.

  6-Eski kooperatif binasının yerine yapılan Muhtarlık ve Dernek Binasının tadilatını yaptırıp, Muhtarlık ve Dernek hizmetlerini kendi yerlerinden yerine getireceğim.

  7-Ormanlarımızın adeta yok edilircesine kesilmesinin önüne geçerek, sadece Çavdarlı Köylülerin ihtiyaçları karşılamak üzere korunmasını sağlayacağım.

  8-Yıkılma tehlikesi olan Cami Minaresini yeniden yaptırıp, temeli atılan İmam lojman inşaatını en kısa zamanda bitirerek İmam atanmasını sağlayacağım.

  9-Atalarımızın , Dedelerimizin, Ninelerimizin yattığı köy Mezarlığının bakımını yaptırarak sürekli ziyeret edilecek şekilde hazır tutacağım.

  10-Yok olan yaylalarımzın yerine yenilerini yapmak için işbirliği yaparak yenilerinin yapımını sağlayacağım.

  11-Çevre Köylerle İşbirliğini dahada geliştirerek köyümüzü ve Doğamızı korumak için HES, Maden arama,  gibi Doğaya zarar veren kişi ve kurumlara karşı güç birliği oluşturacağım.

  12-Köyümüzde üretime yönelik projeler hazırlayıp , üretim yapmayı amaçlamaktayım, Sonrasında da ürettiğimiz ürünlerimizi kendi DEĞİRMENLERİMİZDE işlemek ve suyumuzu korumak için köyümüzde Değirmen yapımına öncülük yapacağım.

  13-Arazilerimizin İlk Bahar ve Son Baharda yüzünü satarak köyümüzün Demirbaş ihtiyaçlarında alım ve yapımında kaynak olarak kullacağım.

  14-Köy ihtiyaçlarını karşılamak üzere Resmi kurumlara Projeler hazırlayıp kaynak yaratacağım.

  15-Köyümüzü ilgilendiren işleri yapmadan önce Köy Halkıyla birlikte fikir birliğine vardıktan sonra yapmaya başlayacağım.

  16-Yaptığım harcamaların her kuruşunu  İhtiyar heyetiyle birlikte Karar defterine karar alarak şeffaf bir şekilde şekilde yayınlayacağım.

  17-Yaptığım ve yapacağım işlerin listesi ve parasal değerini Köy muhtarlığının panosuna asacağım, Köyümüzün ve Derneğimizin resmi web sitesi olan www.cavdarli.org. adresinden yayınlanmasını sağlayacağım.

  18-Ayrıca bir konuda rahatsızlığını dile getirerek şunları aktardı. Çavdarlı Köyü Muhtarlığı kişileri SGK dan emekli etmek için kullanılacak bir yer değildir, Önemli olan 17 Maddeden oluşan sorunların çözümünü bulmaktır diyerek konuşmasını noktaladı.

  Uresin ALTUN” a  hepimizin arzuladığı  çok temel yaşamsal sorunlarının çözümlemek için hedeflendiği  daha yaşanılır bir Çavdarlı köyü yapabilmek için önümüze koyduğu  programdan dolayı teşekkür ediyoruz  ve başarılar diliyoruz .

  Ancak  şu konuya  çok net bir şekilde  açıklık getirmek istiyoruz. Çavdarlı Köyü Derneği ve Muhtarlığın resmi web sitesi olan  www.cavdarli.org  adresinden , aday olan yada olacak olan bütün muhtar adaylarımızın ve  Muhtarımız  ÖZBAY Aydın da  görüşlerini ve Projelerini yayınlayacağız. Çavdarlı köyü nüfusuna kayıtlı vatandaşlar olarak her ne kadar oy kullanamazsak da   çalışma planlarını  ve projelerini bilmek istiyoruz .Hepsinin görüşlerine yer vereceğiz. Sonuçta orada yaşamasakda o köy bizim köyümüz… Biz bir arada güçlüyüz , bu gücümüzle sorunlarımızıda çözebiliriz .

  Ancak  NİYETİMİZİ burada ifade ediyor olmak sorunların çözümlerini de bulmamızı kolaylaştıracaktır . En büyük arzumuz saygı ve sevgi ile birlik ve beraberlik içinde dayanışmamızı sürdürmektir .

  Saygılarımızla

   

  Bir Cevap Yazın