Ana Menü
BİR SELEFETİN GÜMÜŞ YAZISI
12 Ocak 2019
1 Yorum
1981790_432463996857235_514956717_a-e1458637937588

  ÇOK DEĞERLİ ÇAVDARLI KÖYLÜLERİM, KARDEŞLERİM,BACILARIM; MUSTAFANIN YAZISINI OKUDUM KÖYÜNÜ SEVEN HALKINI SEVEN ELİNDEN GELEN HERŞEYİ YAPMAK İSTEYEN BİRİSİ OLARAK MUSTAFAYI CANDAN KUTLUYORUM. BEN OKULUMUZ İÇİN CAMİMİZ İÇİN ÇOK YAZILAR YAZDIM BİRLİK OLALIM AMA O DEĞERLİ KÖYÜMÜZDE YAŞAYAN ORADA İKAMET EDEN KARDEŞLERDEN BACILARDAN HİÇ BİR SES ÇIKMADI. GÜN OLA HARMAN OLA. ONLAR BİZLERİ BELKİDE O KÖYÜN HALKINDAN SAYMIYORLAR, AMA BİZLER ORADA DOĞDUK ORADA BÜYÜDÜK. ATALARIMIZ ORADAKİ MEZARLIKLARDA YATIYOR, UNUTULMAZ UNUTAMAYIZ,

  BEN KENDİMDEN BAHS EDEYİM HER YIL O YALANCI CENNET KÖYÜMÜ ZİYARET EDEMİYORDUM ÇÜNKÜ MADDİ DEĞİL MANEVİ İŞLERDEN DOLAYI KİMSE KİMSENİN DERDİNİ BİLEMEZ AMA BENİM NÜFUSUM ORADA TARLALARIM ORADA DEDEM NİNEM AMCALARIM ORADA YATIYOR.
  GELELİM ESAS KONUYA KARAGÖL’ÜN SUYU YILLARDAN BERİ BİZİM KÖYÜMÜZE VE SAVAŞ KÖYÜNE AKIYOR ORASI BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR KAYNAKTIR, GENÇLER BİLMEZLER HER SENE MAYIS AYINDA KÖYDEN BAŞLAYARAK KARA GÖLE KADAR ARKLARI TEMİZLEMEYE GİDERDİK, HANLI KÖYÜ NERDEYDİ O ZAMANLAR ŞİMDİ SAHİPLENİYORLAR. İKİNCİ MESELE 1944 VE 45 SENELERİNDE SAVAŞ KÖYÜ İLE YAYLA DAVAMIZ VARDI YILLAR BOYUNCA  SÜRDÜ AMA NETİCE BİZİM KÖYÜMÜZ DAVAYI KAZANDI BELKİ SİZLER BİLMESİNİZ RAHMETLE ANDIĞIM MAZLUM AMCANIN OĞLU AVUKAT ZEKERİYE TURAN BU KÖYE ÇOK HIZMET ETMİŞTİR VE DAVAYI KAZANMIŞTIR,MEKANI CENNET OLSUN.

  BİR ANI DAHA ANLATAYIM SAVAŞ KÖYLÜLER, TÜM KÖYLÜLERİNİ VE ÇİFTLİK KÖYLÜLERİNİ HATTA ÇAYAĞZI KÖYÜNDEN  BİLE ADAM TOPLAMIŞLAR AŞAĞI YAYLAYA KEŞİF ÇIKARMIŞLAR DI BEN YEDİ YAŞINDAYDIM HATIRLIYORUM KAZADAN JANDARMA VE HAKİMLER BİLİR KİŞİLER GELDİ, AŞAĞI YAYLALAR DA MAHKEME KURULDU HER İKİ KÖYÜN BÜYÜKLERİNİ DİNLEDİLER KARAR VERECEKLERDİ Kİ SAVAŞ KÖYLÜ BİRİSİ SİLAHINI ÇEKEREK BİZİM KÖYLÜLERİN ÜZERİNE YÜRÜMÜŞ BU ARADA BABAMDA JANDARMALARIN YANINDA DURUYORMUŞ ODA JANDARMANIN SİLAHINI ELİNDEN KAPARAK ONUN ÜZERİNE YÜRÜMÜŞ NERDEYSE BİR SAVAŞ OLCAKMIŞ AMA JANDARMALAR VE HEYET ARAYA GİRMİŞ SİLAH ÇEKEN SAVAŞ KÖYLÜYÜ  GÖZ ALTINA ALMIŞ VE UZAKLAŞTIRMIŞLAR. BABAMDA SİLAHİ ELİNE JANDARMA KOMUTANIN YANINA GİTMİŞ SİLAHI JANDARMAYA TESLİM ETMEK İÇİN KOMUTAN SORMUŞ BABA SEN KİMDEN ALDIN BU SİLAHI BABAM DEMİŞ BEN JANDARMANIN ELİDEN KAPTIM KİMSE VERMEDİ O ZAMAN JANDARMA SUÇLU DURUMA DÜŞMÜŞ AMA KOMUTAN VE SAVCI TARAFINDAN AF EDİLMİŞ BABAMA SIRA GELİNCE YİNE RAHMETLE ANIYORUM ÇOK DEĞERLİ BİRİSİ MOLLA YUSUF AMCA BABAMIM YANINA GELİP KORKMA RIZA BİZ ARKANDAYIZ DEMİŞ VE ALLAHIN İZNİYLE DAVAYI KAZANDIK SIRA HANLI KÖYÜNDE EĞER BİZLER BİRLİK OLURSAK BUNUDA BAŞARIRIZ.AMA ŞU ANDA BİLE KÖYÜMÜZÜN ÇOK DEĞERLİ BİLGİN,AVUKAT, SAVCI, VALİ, KARDEŞLERİMİZ VAR NOLUR BİR AN ÖNCE KÖYÜMÜZE SUYUMUZA TOPARKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM BAŞTA O KÖYDE YAŞAYANLAR VE BİZ GURBET KUŞLARI DİYEN ADLANDIRDIKLARI KÖYLÜ OLARAK HER NE GEREKİYORSA YAPALIM MADDİ MANEVİ İNŞALLAH HER ŞEYE HAZIR OLALIM ÇÜNKÜ ORASI BİZİM KÖYÜMÜZ YENİ GENÇLERİMİZ BİLMEZLER TAVKOLADAKİ KARAVAT DEDİKLERİ YER BİZİMMİŞ AMA SAHİP ÇIKILMADIĞI İÇİN IRMAKLAR KÖYÜ SAHİP ÇIKMIŞ VE BİZLERİ OZAMANLARDA ÇOK ZOR DURUMA SOKMUŞLARDI İNEĞİMİZİ KOYUNUMUZU OTLATMAZLARDI ORDAN ALIP GÖTÜRÜRLERDİ BİZDE RÜŞVET VEREREK GERİ ALIRDIK.

  ŞİMDİ NE OLDU YALNIZ BUNU BÖYLE DÜŞÜNMEYELİM ZAMAN BİZLERE VE GERİ KALAN TORUNLARIMIZA ONLARIN ÇOCUKLARINA BİZLER ŞİMDİDEN HİZMET ETMEK DURUMUNDAYIZ NASİLKİ DEDELERİMİZ, BABALARIMIZ BİZLERE O DEĞERLİ YERLERİ BIRAKMIŞ EMANET ETMİŞSELER BİZDE AYNISINI YAPMAK MECBURİYETİNDEYİZ DOSTLARIM VE ORADA YAŞAYAN KARDEŞLERİM EVET BİZLER GURBETTEYİZ AMA YERİMİZ ORASI NASİLKİ YAZIN  FESTVALLERE GELİYORSAK ZOR DURUMLARDA DA YANINIZDA OLACAĞIZ ALLAHIN İZNİYLE. EĞER GERÇEKTEN KARAGÖL SUYUNU DA ELDEN KAÇIRIRSAK O KÖYDE YAŞAMAK MÜMKÜN OLMAZ BUNU İYİ BİLELİM NASİLKİ ESKİ KÖY HEYETİ KÖYLÜYE SALMA SALARDI ŞİMDİ BİZDE AYNISIN YAPALIM HERKESE GÜCÜ YETTİĞİ KADAR YARDIMLAŞALIM.

  BİZİM KÖYÜMÜZ VATANIMIZ ORASI SİZ ORDA YAŞIYORSUNUZ AMA BİZDE BU ZALİM GÜRBETTE ORANIN SEVDASİYLE AŞKIYLE YAŞIYORUZ KARDEŞLERİM HER SENE KÖYÜNE GELMEK ARZUSUNDA İSTEYENLER VAR MUTLAKA AMA BUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ KİMSEYİ SUÇLAMAYA HAKKIMIZ YOK BU SENE GELMEZ SENEYE  GELİR İNŞALLAH BAKIN BİZ NASIL O KARAVATIN ACISINI ÇEKTİYSEK BİZDEN SONRALARIDA O KARAGÖLÜN ACISINI ÇOK ÇEKER. HELE SUSUZ OLURMU O NASARGÖLEDEN GELİP KÖYÜMÜZE AKAN SU BUNUN İSPATI.

  MAHKEMEDE OLSA BUNU İSPATLARIZ ANKARA ARŞİVLERİNDE BİLE BULUNUR BİR AN ÖNCE FAALİYETE GEÇELİM BAŞDA MUHTAR VE İHTİYAR HEYETİ VE ARKASINDA BİZLER KARDEŞLERİM ÇOK DEĞERLİ KÖYLÜLERİM SORSELLİLER BUNU HAFİFE ALMAYALIM. ATALARIMIZIN SÖZLERİ KİTAP İÇİNDENDİR ^^ EL ELDEN ÜSTÜNDÜR^^, ARŞA VARANA KADAR BÜTÜN SORSELLİLER KARDEŞLER BACILAR

  MUHTARLARA SIRA GELİNCE, EĞER ÖZBAY BEY İYİ ÇALIŞIYORSA ONU TEKRAR SEÇİN YOK MEMNUN DEĞİLSENİZ BAŞKA KARDEŞİMİZİ VE BACIMIZI SEÇİN BİR YAZI OKUDUM BENİM TELEFONDA TABİ BEN 82 YAŞINDAYIM ON YEDİ SENEDİR KÖYÜME GELEMEDİM 1962 YILINDA KÖYÜMDEN AYRILDIM.YENİ DOĞAN KARDEŞLERİMİ BACILARIMI TANIMIYORUM İNŞALLAH BU SENE TANIŞACAĞIM, MUHTAR BAYANDA OLUR İHTİYAR HEYETİ OLUR HİÇ BİR MAHSURU YOK . YİRMİBİRİNCİ ASIRDA YAŞIYORUZ. BAYANLAR DAHADA CESARETLİ OLURLAR AYSUN HANIM VE NAZAHAT HANIM İSİMLERİ ÇIKIYOR ÇOK GÜZEL BİLMİYORUM KİMLERDENDIRLAR FİKİRLERİNE CESARETLERİNE SAYGI DUYUYORUM GURURLANDIM HAYIRLI UĞURLU OLSUN. BAŞARILAR DİLERİM SON SÖZÜM BİZDE SORSELLİYİZ NÜFUS KAĞIDIMIZDA ÇOCUKLARIMIN VE TORUNLARIMIN VİLAYETİ ARTVİN KAZASI ŞAVŞAT KÖYÜ ÇAVDARLI YAZIYOR VE MUTLUYUM MUSTAFAM BELKİ ÇOK YAZDIM KUSURA BAKMA BUNU GEREKLİ YERLERDE KÖYLÜLERİM OKUSUN HAK VERENDE OLUR ELEŞTİREN OLUR HEPSİNİN BAŞIM ÜSTÜNDE YERLERİ VAR ALLAH RAZI OLSUN CÜMLEMİZE CÜMLENİZE MEVLADAN SAĞLILKLI SİHATLI UZUN ÖMÜRLER DİLERİM KIRIKKALEDEN TÜM KÖYLÜLERİME SEVGİ SELAMLAR.

  SELEFETTİN GÜMÜŞ

  “BİR SELEFETİN GÜMÜŞ YAZISI” için bir cevap

  1. Değerli Öztürk Hocam ve sevgili arkadaşlar, hassasiyetinizden dolayı teşekkür ediyorum, gayet güzel açıklamışsın ben de kendime göre bir kaç ilave yapma k istiyorum. Hep söylediğimiz ve içinden çıkamadığımız bir konu var, bir kere daha yazmak istiyorum, Köyde yaşayanlara göre dışardakiler diye isimlendirilen yani bizlerin Çavdarlı köyünden hiç bir ekonomik katkı beklemeksizin sadece geçmişimizi geleceğe aktarma mücadelesidir.Hepimizin bildiği üzere 1980 li yıllardan sonra ülkenin her yerine dağılmamız belki birçoğumuzun tercihi değildi ama şartlar o zaman bize o ortamı uygun gördü. Şimdi o dağılmamın toparlama sürecini yaşıyoruz, buralarda kazandığımız birikimlerimizi (ekonomik ve sosyal) doğduğumuz köyümüze çevirmek istiyoruz ama bilinçli yada bilinçsiz engellemelerle karşılaşıyoruz. Artık hiç bir engellemeye evet demeyeceğimizi herkesin bilmesi gerekmektedir. Özellikle köyde geçimini sağlayan ve Ağustosun başında hayvanlarını DIŞARDAKİ lerin çayırlarına sürerek akşam sağdığı sütten gelir elde eden, Köyün ormanını kendi malı gibi kesen , yetmedi diğer köydeki akrabalarına peşkeş çeken , dedelerimizin koruduğu ormanın ağacını keserek komşusuna parayla satarak gelir sağlayan, İlkbaharda Mayıs ayı sonuna kadar çayırları otlatılmasına kendi çıkarları için izin verilmesi göz yuman köyde yaşayan köylülerimizin herkes kadar destek vermeleri gerekiyor, ama destek yerine duyuyoruz ki binbir güçlükle köye bir şeyler yapmak için topladığımız paralarla alınan demirbaşların köye bir kuruş bile hayrı olmayanlar tarafından rahatça alıp evlerine götürmeleri oluyor.Bu gibi davranış şekliyle yaşama devam edersek sonucunda Yaylalarımız, Derelerimiz, Pınarlarımız hatta bütün yaşam alanlarımız elimizden alınacaktır, Karagöl davası için İstanbul, İzmir , Bursa, Kocaeli’nden köylülerimiz seslerini duyurmak için 1500 km yol giderek Şavşat’a ulaşan köylülerimiz ve Doğa severler Basın açıklamasına katkı verdiler, ama 365 gün köyün bütün imkanlarını kullanan , Karagöl’ün suyu hepimizden çok onlara lazım olan köylülerimiz Muhtar hariç 20 km yolu gelmediler, Karagöl’ün suyu bizden çok onlara gerekli, Onların hayvanları su içecek , Merada onların hayvanları otlayacak, 
   Dolayısıyla artık bütün Çavdarlı Köylüler olarak köyümüze , dağına , taşına , okuluna, mezarlığına, Köy konağına ,Camisine sahip çıkmak zorundayız, dışardakiler, içerdekiler, kimi nasıl adlandırıyorsak .Yapılacak Mahalli idareler seçiminde Muhtarlığa aday olacak arkadaşlarımızın yukarıda saydığım hassasiyetleri göz önünde bulundurarak aday olmalarını özellikle rica ediyorum, Köy hepimizin , biz hepimiz akrabayız, arkadaşız, komşuyuz, BİZ BİZİZ. Herhangi bir şekilde anlam yüklemeden geçmişimizi geleceğe kimler taşıyacaksa , Kimler köyümüzde taş üstüne taş koyacaksa onlar yönetime talip olsunlar, onlar köyümüzü ve bizi yönetsinler,
   Saygılarımla

  Bir Cevap Yazın