Ana Menü
DANIŞTAY HANLI HES PROJESİNİ İPTAL ETTİ!
19 Mart 2023
0 Yorum
hanlı hes
  1. Artvin’in Şavşat ilçesi Hanlı ve Kireçli köylerinden geçen Han suyu üzerine  kurulmak istenen Hanlı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) Revize Projesi için Danıştay 6’ncı Dairesi, iptal kararı verdi.

  Artvin’de valilik, Şavşat’ta ise iki kez kaymakamlık yapmış olan Selahattin Akyurt’a ait Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapımına başlanan Hanlı HES projesi için ÇED olumlu kararı verilmişti. Kararı yargıya taşıyan bölge halkı, Rize İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Mahkeme, bölgede ağaç katliamına neden olan projeye ilişkin ÇED olumlu kararını iptal etti.

  Şavşat’tan Çavdarlı Köyü, Savaş Köyü, Otluca köyü, Çiftlik Köyü, Dalkırmaz Köyü, Çayağzı köyü, Üzümlü Köyü, Hanlı köyü, Karaağaç Köyü, Susuz Köyü, Arpalı Köyü, Ziyaret köyü, Kireçli köyü, Ardanuç’tan Kapı Köyü, Kutlu köyü, Aşağı Irmaklar  Köy Muhtarlıkları ve Köy Derneklerinin yanı sıra bölge halkının da  kararlı ve haklı mücadeleleri sonucunda 28 köyü yakından ilgilendiren toplam 35 davacının kadim su   hakkı için şirkete karşı 29 Eylül 2020’de “ÇED gerekli değildir” kararının iptali istemiyle yeniden açılmıştı. Davada Rize İdare Mahkemesi’nden sonuç alamayan davacılar, davayı Danıştay’a taşıdı

  Bunun üzerine devreye giren Danıştay 6. Dairesi, 28 köyü ilgilendiren Hanlı HES projesinin ÇED olumlu kararının iptalini onadı. Bu kararla projenin iptali kesinleşmiş oldu.

  FAALİYETE  GEÇEN İŞLETMEYİ DURDURUN YAZISI

  Danıştay’ın kararının ardından, Rize Çevre Şehircilik ve İl Müdürlüğü, faaliyetin durdurulması için yazı yazdı. Yazıda ayrıca, Şavşat Kaymakamlığı tarafından takibinin yapılması ve müdürlüğe bilgi verilmesi istendi.
  Eski Vali’nin projesini durduran Danıştay 6’ıncı Dairesi’nin kararında önemli tespitler yer aldı:
  Özellikle kadim su hakları bakımından açılan iki davada benzer nitelikte.
  İlk mahkemenin verdiği iptal kararının gerekçelerini yeni projede giderilmesi mümkün değil.

  Yıllar süren hukuki mücadele sonucunda Danıştay 6’ıncı Dairesi’nin kararı Şavşat ve bölge halkının haklı davasını tescillemiş oldu, Yaşasın Derelerin Kardeşliği

  Bir Cevap Yazın