Ana Menü
EKMEK DİYE ZEHİR YİYORUZ!
5 Mayıs 2012
0 Yorum

   

  EKMEK DİYE ZEHİR YİYORUZ!

   

  TÜDEF’İN RAPORUNA GÖRE OCAK AYIN DA YÜRÜRLÜĞE GİREN TEBLİĞ KATKI MADDESİ KULLANIMINI DAHA DA YAYGINLAŞTIRDI.

  TÜKETİCİ DERNEKLERİ FEDERASYONU OCAK 2012’DE YÜRÜRLÜĞE GİREN TEBLİĞİN ZATEN SORUNLU OLAN EKMEK PİYASASINDA KEYFİ UYGULAMALARI ARTIRDIĞINA DİKKAT ÇEKERKEN KATKI MADDELERİNİN TEHLİKEYİ BÜYÜTTÜĞÜNÜ İFADE ETTİ. BUNA GÖRE, AMBALAJI ZORUNLU KILMAYAN TEBLİĞ, AYRICA BEYAZ EKMEĞİ TEŞVİK ETTİ.

  TÜDEF’İN “ekmek raporu “ na göre, en temel besin maddesi olan ekmek aynı zamanda en çok oyunun oynandığı ticari ürün haline geldi. TÜDEF; Ocakta yürürlüğe giren tebliğin bu piyasadaki katkı maddesi başta olmak üzere sorunları çözmek bir yana yaygınlaştırıldığına dikkati çekti.

  TÜDEF,Türkiye’de23 yıl boyunca 136 bin kişi üzerinde inceleme yapan Harvard Üniversitesi’nin, kanser vakalarının önemli bir kısmının beyaz ekmekten kaynaklandığını ve beyaz ekmek kaynaklı kanserlerin başında ise mesane kanserinin geldiğini tespit ettiğini anımsattı. Türkiye’de kişi başına günlük enerji ihtiyacının yüzde 44’ünün hatta yoksul kesimlerde yüzde 60-70’inin ekmekten kaşılandığını anlatan TÜDEF, dünya ortalamasının 5 katı tüketim olduğunu belirtti. Böylece küresel 220 milyar TL’lik kısmının Türkiye’de olduğuna dikkat çeken TÜDEF’İN raporunda yaygın sorunlar şöyle sıralandı:

  *Genetik değişikliğin birinci aşaması olan “ hibritleştirmek “ ile besin değeri düşürülen tohumlardan un elde edilmesi.
  *Tahılın yetiştirilmesinde tarım kimyasallarının kullanımı, undaki hileler ve kimyasal katkı maddeleri eklenmesi.
  *Besinin yüzde 90’dan fazlasını rüşeym ve kepek kısmının undan atılmasıyla beyaz un üretimi.
  *Aşırı miktarda maya kullanımı ve özellikle mayaların GDO’ lu olması.
  *Ekmeğe üretim aşamasında çok yoğun biçimde katkı maddelerinin eklenmesi.
  *Ekmek üreten tesislerin ve çalışanların temizlik koşullarına riayet etmemesi, ekmeğin satış noktasına dağıtımı için kullanılan taşıma kaplarının çok sayıda virüs ve bakteri barındırması.
  *Ambalajlamadan satılan ekmeğe üretim, dağıtım, satış ve tüketici tarafından seçilmesi gibi üretimden, tüketime kadar geçen süreçte çok sayıda kirli elin temasıyla bulaşan bakteri ve virüsler.
  *Satış noktasındaki saklama koşulları. Ekmek esmer ve doğal görünsün diye katılan boya, renklendirici, tatlandırıcılar.

  TÜDEF’İN raporunda “ Bir katı maddesinin yasal düzenlemeye konması sağlığa zararlı olmadığı anlamına gelmez. Kaldı ki, bilinçsiz ve olağan dozlara uygun kullanmama, kar hırsıyla hareket etme, eğitimsizlik, aşırı dozun sonuçlarını görmeme veya önemsememe bu tehlikeyi daha da artırıyor “ uyarısı yapıldı.

  Katkı maddelerinin kullanılma nedenleri ise şöyle sıralandı: Hamurun asidini artırmak, bayatlamayı geciktirmek ekmek hatalarını ve hastalıklarını düzeltmek, su kaldırma oranını yükseltmek, hacim artışı sağlamak, un rekoltesini yükseltmek vs. gibi erekler.

  KATKI MADDELERİ KORKUTUYOR!

  Rapora göre, kullanılan maddeler ve etkileri şöyle:
  E170 kalsiyum karbonat: Renklendirici ve mineral tuz; kaya minerali veya kemikten elde edilir; yüksek dozda zehirli; safra

  E471- E477 Mono- ve digliseridler : Homojenleştirici E280 propiyonik asit, E281 Sodyum propiyonat, E282 kalsiyum propiyonat, E283 potasyum sorbat: Koruyucu olarak kullanılır.Miren ağrılarına sebep olabilir; ayrıca suni olarak etilen karbonmonoksit ,propiyanaldehit,doğalgaz,mayalanmış kağıt hamuru veya çürümüş lif bakterisinden elde edilir;yaygın olarak ekmek ve un mamullerinde kullanılır.

  E200 sorbik asit,E202 potasyum sorbat: Koryucu olarak kullanılır. Ciltte kaşıntıya sebep olabilir.

  E420 sorbitol: Kıvam artırıcı, suni tatlandırıcı ve nem tutucu meyvelerden veya sentetik olarak glikozdan elde edilir. Bebek ve küçük çocuk gıdalarında kullanmak yasaktır.

  E422 gliserol ( gliserin ) Kıvam artırıcı,tatlandırıcı ve nem tutucu,yağlı renksiz alkol; petrolden ve bazen propilenden sentetik olarak veya şekerden mayalanarak da elde edilir,büyük miktarlar baş ağrısı,susuzluk,bulantı ve yüksek kan şekerine sebep olabilir..

  E920 sistain: Un işleme ajanı. İnsan saçı, hayvan kılı ve tavuk tüyünden elde edilir.

  E924 potasyum pomat: Un işleme ajanı.Fazla kullanımında bulantı,kusma,diyare ve sancılara neden olabilir.

  E928 benzoil peroksit: Unu beyazlatır. Alerjik olabilir.Çin ve Hindistan başta olmak üzere ithal edilen gıda boyaları kanser yapıcıdır.

  Saygılarımla 05.05.2012 Naim GÜMÜŞ İstanbul
  Özlü Söz; EK TOHUMUN HASINI, ÇEKME YİYECEK YASINI.

  Türk Atasözü

  Cumhuriyet Gazetesi, ekonomi servisi 22 Nisan 2012

  Bir Cevap Yazın