Ana Menü
HERŞEY İÇİN GEÇ OLMADAN:
11 Kasım 2018
2 Yorum
savsat_sonbahar2

  Değerli köylülerimiz

  Bildiğiniz gibi, Deriner baraj inşaatı ile başlayan, taş ocakları, maden sahaları ve HES’ler gibi projelerle devam eden, Artvin’imizin milyonlarca yılda oluşmuş doğal yaşam alanlarını yok eden faaliyetler, bütün engelleme çabalarına rağmen, artarak devam etmektedir.

  Çok azı tamamlanmış olan bu projelerin işletmeye alınmasıyla, çevrede yarattığı olumsuz etkilerin görülmeye başlanması, bu konudaki kaygılarımızın ne kadar haklı olduğunu göstermektedir. Planları tamamlanmış ama henüz inşaatına başlanmamış projelerinde yapılarak devreye girmesiyle; havası, suyu ve doğal güzellikleriyle övündüğümüz memleketimizden geriye, sadece yıllar önce çekilmiş resimler kalacaktır. Murgul’a ve Çoruh havzasına baktığımızda bu hazin tabloyu fazlasıyla görebilmekteyiz.

  Bu gidişe dur diyemezsek; doğal yaşamla birlikte, yüzyıllar öncesinden günümüze kadar süre gelen, tarihi ve kültürel varlıklarımız da yok edilecektir. Bu tehlike, artık daha da büyüyerek, görmezden gelemeyeceğimiz bir boyut kazanmıştır. Çünkü; hukuki ve bilimsel verileri yok sayan, bu ‘’şanslı girişimciler’’ önceki projelerde kendilerine sağlanan ayrıcalıklardan aldıkları cesaretle, yapılan idari ve hukuki itirazları yok saymak suretiyle özellikle Şavşat üzerindeki yıkım faaliyetlerini arttırarak sürdürmektedirler.

  Doğduğumuz topraklara ve varisi olduğumuz değerlerimize sahip çıkmak, geçmişimize karşı vefa borcumuz, çocuklarımıza karşı ertelenemez sorumluluğumuzdur. Bu tahribat girişimlerinin durdurulması ve giderek engellenmesi için, uzun zamandır hukuki ve fiili mücadele veren duyarlı komşularımıza destek olarak hem doğal varlıklarımıza hem de her fırsatta hayırla andığımız geçmişimize sahip çıkmış olacağız.

  Bir kez daha kaygılarımızı dile getirmek, tehlikenin boyutlarını gösteren dosyaları kentimizin karar alıcılarına sunmak ve kural tanımaz bu projeleri yürütenlerin faaliyetlerini durdurma konusundaki talebimizi iletmek üzere; Şavşat Dernekleri Federasyonu öncülüğünde, bağlı dernekler ve köy temsilcilerinin katılımıyla 21/11/2018 tarihinde, Artvin ve Şavşat’ı kapsayan bir seyahat gerçekleştireceğiz. Bu seyahate; İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa’da yaşayan komşularımızın ilgi göstereceğini ön görerek ulaşım sorununu (kişisel harcamalar hariç) katılımcılarımıza ekonomik yük getirmeyecek şekilde çözümledik.

  Katılacak komşularımız gerekli hazırlıklarının yapılabilmesi amacıyla 13/11/2018 Salı günü akşama kadar bilgi vermeleri gerekmektedir.

  İletişim;

  Mustafa Faruk Altun, 05333539415

  ÇAVDARLI KÖYÜ KÜLTÜR TURİZM VE KALKINDIRMA DERNEĞİ

  “HERŞEY İÇİN GEÇ OLMADAN:” için 2 cevap

  1. nego diyor ki:

   UYAN EY HALKIM UYAN ÇOK GEÇ OLMADAN

   DEĞİLDİR EŞKIYA NE ARTVİN NE HOPA
   ÇEVİRDİLER ORTADOĞU’YU ATEŞLİ TOPA
   GÖZ DİKTİLER VATANA, AL ELİNE SOPA
   UYAN HALKIM UYAN ÇOK GEÇ OLMADAN.

   EMPERYALİZME DEREYİ TOPRAĞI SATTILAR
   BAYIRI ÇAYIRI HESLERİN KUCAĞINA ATTILAR!
   ARAZİYİ GÖTÜRMEZLER AYAĞINA YATTILAR
   UYAN EY HALKIM UYAN ÇOK GEÇ OLMADAN!

   ADALET HAK, HUKUK İŞLEMSİZ KALDI
   KİNDAR FITRATINI HER YANA SALDI
   ON YILDIR SAN Kİ TÜRKİYE’M İŞGALDI
   UYAN HALKIM UYAN ÇOK GEÇ OLMADAN.

   “ASLİ”, İŞLERİNİ BIRAKTILAR BİR YANA
   HAKKIN ALIN-TERİNİ İÇTİLER KANA KANA!!
   ÇALIŞANLA DEĞİL,ÇALANLA YAN YANA!!
   UYAN HALKIM UYAN ÇOK GEÇ OLMADAN.

   NAİM’İ YAZDI HALKIMA BU BİR İKAZDI!
   ARTVİN CERATTEPE’YE MEZARLAR KAZDI!
   “ATATÜRK,CUMHURİYETİ” ONLARA BİRAZDI!
   UYAN HALKIM UYAN “ATATÜRK,CUMHURİYETİ”ÖLMEDEN!!

   SAYGILARIMIZLA . Naim Gümüş Naimi.27.NİSAN.2013.İSTANBUL

   ÖZLÜ SÖZ; MİLLİ BENLİĞİNİ BİLMEYEN MİLLETLER BAŞKA MİLLETLERE YEM OLURLAR.

   ( MUSTAFA KEMAL ATATÜRK)

  2. evran diyor ki:

   beni geçerken alın

  Bir Cevap Yazın