Ana Menü
REGAİB KANDİLİ
22 Mart 2018
2 Yorum
regaibkandiliyasamvesag-950x596

  Regaip Kandili gecesi,

  Üç ayların ilki Recep Ayının ilk  Cuma akşamı 22 Mart Perşembe gecesi yani bu gün Mübarek Regaip Kandili gecesidir.

  Regaib Kandili Nedir?

  Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, “reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Kelime olarak “Regâib”in aslı budur.

  Kameri ayların yedincisi olan Recep ile başlayan, Şaban’la devam eden ve Ramazan ile son bulan ayların toplu adı olarak da tanımlanan üç ayların ilki Recep ayının ilk Cuma gecesi, 07 Nisan Perşembe akşamı, üç ayların da müjdecisi Regaip Kandili olarak eda edilecek.

  Regaip Kandilinde insanların kurtuluşa, mutluluğa ulaşması için fırsattır. Regaib Kandili vesilesiyle, ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım

  Regaib, geleceğe yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkanı veren mübarek bir gecedir. Modern zamanlarda insanoğlunun en büyük sorunlarından birisinin hiçbir arzusuna gem vuramaması, isteklerini dizginleyememesi, tutkularını terbiye edememesi, güç, servet ve şehvet tutkusunu frenleyememesidir.

   İşte Regaib Kandili, bitmek tükenmek bilmeyen arzu ve istekleri, emel ve tutkuları, rağbetleri iyiye, doğruya, güzele, bizi esir alan aşırı tutkularımızın ve bütün bu arzular doğrultusunda ortaya koyduğumuz çaba ve gayretlerimizin muhasebesini yapmamız için bize lütfedilen mübarek bir gecedir.’’

   “Günah ve hatalarımızla yüzleşelim. Nefis muhasebesi yapalım. İhtiraslarımızı dizginleyip menfaat ve çekişmelerden uzak duralım.”

  “Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir. ” (Tevbe Suresi, 128)

  Allah (c.c) katında zamanların değerleri birbirine eşittir. Ancak öyle zamanlar vardır ki o zamanlarda öyle hadiseler olur ki, o vakte diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır.eceb-i şerîfin ilk Cuma gecesine isabet eden Regaib Gecesi’de bu müstesna zamanlardan biridir. Cuma geceleri böyle kıymetli vakitlerden biridir.

  “REGAİB KANDİLİ” için 2 cevap

  1. nego diyor ki:

   MÜBAREK REGAİP KANDİL GECEMİZ TÜM MÜSLÜMAN DÜNYAMIZA KUTLU OLSUN.
   HAYIRLARA VESİLE OLUR İNŞALLAH AMİN..

  2. nego diyor ki:

   REGAİP KANDİLİMİZ KUTLU OLSUN..

  Bir Cevap Yazın