Ana Menü
SAPERKULEDE MUHTEŞEM PANCARCI ŞENLİĞİ
15 Ağustos 2018
0 Yorum
IMG-20180813-WA0008 - Kopya

  Çavdarlı Köyü Saperkule Pancarcı Şenliklerine katılan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu Hemşerilerini tek tek gezerek sohbet etti.
  Artvin’in Şavşat ilçesinde bu yıl 11. Düzenlenen Çavdarlı Köyü Saperkule Pancarcı Şenlikleri Artvin’de Yapılan Bütün etkinliklerin en çok yöresel oyunlar eski örf adet ve geleneklerin yaşatıldığı ve festival alanındaki yeşilin en temiz bırakıldığı bir etkinlik oldu.
  NURBAY USTA (ÖZEL HABER)
  Artvin’in Şavşat İlçesine bağlı Çavdarlı Köyü Muhtarlığının ve derneğinin hazırlamış olduğu eğlence programı büyük festivalleri aratmadığı gibi yöresellik adına her şey yapılarak katılımcılarına festival “İşte Bu” dedirttirdi.
  VALİ AZİZOĞLU HEMŞERİLERİNİ UNUTMADI
  Festivalin açılış gününe Şavşat Çavdarlı köyü doğumlu olan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Şavşat Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Aytunç Ünsay, AK Parti İlçe Başkanı Etemşah Coşkun, İş adamı İlter Turan, Çavdarlı Köyü Muhtarı ve Dernek Başkanı Özbay Aydın, Dernek Genel Sekreteri ve Şavşat Dernekleri Federasyonu saymanı Mustafa Faruk Altun ve dernek yönetimi yanı sıra Çavdarlı köylüler ile çevre il ve ilçelerden çok sayıda vatandaş katıldı.
  Şavşat’a bağlı Çavdarlı köyünde bu yıl 11. si düzenlenen pancarcı şenliklerinde katılımcılar yaşlısıyla genci, kadını, erkeyi 7 den 70 e herkes doyasıya eğlendi.
  Çavdarlı Köyü Saperkule Pancarcı şenlikleri coşkuyla başlayıp neşe, huzur, dostluk, barış ve kardeşlik ruhu içerisinde ve yerlerde 1 tane bile izmaritin hiçbir çöpün bırakılmadığı herkesin takdirini kazanan bir festival olarak sona erdi.
  Çavdarlı Köyü Muhtarlığı ve Çavdarlı Köyü Derneği tarafından organize edilen pancarcı şenliklerinde vatandaşlar,  yapılan etkinliklerinin çok oluşu ile hem doyasıya eğlendi hem de bölgede yapılan etkinliklere örnek oldu.
  Son yıllarda bölgede yapılan bazı etkinlikler sanatçı furyasından öteye gidemeyen ve içerisi tamamen boş olan, sadece müzik ve oyundan ibaret olan festivallere inat Çavdarlı köyü Saperkule şenlikleri at ayrışından, çocuk oyunlarına, çim saha Voleybol turnuvasından halat çekmeye, çuval yarışmalarından, sandalye kapmacaya, atletizm yarışmalarına ve daha fazlasının etkinliklerde yer alması herkesi en güzel şekilde eğlendirirken etkinlikle çevre il, ilçe ve köylerden gelen vatandaşların ilgi odağı oldu. Vatandaşlar yöresellik adına çok sayıda oyunu oynadı ve oynattı.
  İstiklal Marşı ve Saygı duruşunun ardından festival açılış konuşmasını Köy Muhtarı ve Dernek Başkanı Özbay Aydın yaparken festivalin organizatörlüğünü ise gurbetçi olmasına rağmen bu festival için yoğun bir çalışma içerisinde Mustafa Faruk Altun yaptı.
  Köy Muhtarı Özbay Aydın, yaptığı kısa konuşmada festivale olan ilgiden memnun olduğunu dile getirerek herkese birlik ve beraberlik içerisinde eğlenmelerini Çavdarlı köyüne yakışır bir etkinlik yapmalarını istedi.
  Sunuculuğu üstlenen Erbay Çetin’in açılış konuşmasının ardından söz alan Köy Muhtarı ve Dernek Başkanı Özbay Aydın; “Bu festival bölgenin en doğal ve en organik festivalidir. Buraya gelen insanlar hem gönüllerince eğlenecek hem de Çavdarlı köyü halkının sıcak yüreğine misafir olacaklar. Bizler köyümüzün ileri gelenleri ile bu etkinliği daha güzel nasıl yaparız diye sürekli fikir alış- verişinde bulunduk. Festivalimiz sadece müzikten ibaret değildir. Festivalimize gelen kişiler bu etkinliklere katılımcı olarak gönüllerince bu güzelim doğada güzel saatler geçirecekler. Bütün katılımcılara ve katılamayıp ta gönülleri bizimle olan bütün gönül dostlarımıza teşekkür ediyor Festivalimizi onurlandıran hemşerimiz Erzurum Valisi Sayın Seyfettin Azizioğlu’na, Kaymakamımız Emre Yalçın ve diğer protokol üyelerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.
  Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu Muhabirimize yapmış olduğu açıklamada, “Bu festivaller halkımızın birlik beraberlik içerisinde sevgi ve kardeşlik ruhunun ön planda olacağı birer etkinlik olmalıdır. Festivallerimizde yöre kültürü çok önemlidir. Bu kültürümüzün yaşatılabilmesi için festivallerimiz çok önemli bir değerdir. Köylülerimde çok önemli hazırlıklar yapmışlar. Burada eski günlerimi çocukluk yıllarımı hatırladım. Bu coğrafyada çok hatıralarım var. Etkinlikte emeği geçen herkese ve bütün katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.
  Kaymakam Emre Yalçın’da , festivallerde yöreselliğin önemine dikkat çekerek, “Festivallerimizde eski yıllarda oynanan oyunlarımızı izlerken çok duygulanıyoruz. Anılarımızı canlandırıyoruz. Bu çok önemlidir. Bu değerlerimizi asla unutmamalıyız. Çavdarlı köyünde bu yöreselliği gördüm. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Son yıllarda bu festivallerin sayısı oldukça arttı. Bunları daha organize ve bazı gurup köyleri birleşerek yapmalıdır. Bu sayede kaynaşma daha çok olacağı gibi daha güçlü bir şekilde yapılmasına da imkân sağlar. “Dedi.
  Kaymakam Emre Yalçın, “Çok güzel bir hazırlık yapılmış. Güzel Şavşat’ımızın çok sayıda eski oyunlarını hem biz hem katılımcılar izleme imkanı bulduk. Çok memnun olduk. Festivallerimiz artık yöre halkına bir şeyler sunmalı. Yöre halkı yediden yetmişe herkesin ortak noktalarda buluşabileceği toplumun her kesiminin katılımcı olacağı bir eğlence ve kültürü yaşatma şeklinde olmalıdır. Bu etkinlikte bunlar çok güzel bir şekilde yer almış.” Dedi.
  Ayrıca festivalin yıllar öncesinden başlangıcını yapıp bugüne gelmesinde çok önemli bir pay sahibi olan İş adamı İlter Turan’da, festivalin geçmişten bugüne değerlendirmesini yaparak ilk zamanlardaki zorlukların giderek azaldığını bu festivalin gelecekte Çavdarlı köyüne çok önemli değerler katacağını ifade etti.
  Her yıl köyünün bu etkinliğine katıldığını ifade eden İlter Turan, bütün köylülerinin her yıl en azından yılda birde olsa bu festivale gelmeleri gerekir diyerek, yörenin nasıl sağlıklı bir yaşam merkezi olduğunu anlattı.
  İlter Turan; “Bu şenlikler bizim her şeyimiz demektir. Bu şenlikler sayesinde yıllarca görmediğimiz yakınlarımızı görme ve hasret giderme imkanına kavuşuyoruz. Büyük bir mutluluk duyuyorum. Her yıl daha fazla katılımla dostlarımızın buraya gelmesini istiyorum “dedi.

  Şenliklerde  iş adamı Bülent Kaya ve  eşi Fatma Saruhan Kaya Çavdarlı köyü Kültür Turizim ve Kalkındırma  Derneği adına  şapka yaptırarak gelen misafirlere dağıtımı yapıldı ve  yine Bülent Kaya Dernek  adına koyun alarak  Sinan  Aydın ‘ın yapmış olduğu nefis  döner i  gelen  misafirlerin  beğenisine sundu ve gelirinide derneğe bağışladı.
  Festival Koordinatörü ve dernek genel sekreteri  ve Şavşat Dernekleri Federasyonu yöneticisi  Mustafa Faruk Altun’da, “Bizim festivalimiz bölgede yapılan diğer festivallerden çok farklıdır. En büyük farkı yere değil bir çöp bir sigara izmaritinin bile atılmaması doğanın alındığı gibi bırakılmasıdır. Ayrıca dostluğun sevginin tek adresi Çavdarlı Saperkule Pancarcı şenlikleridir. Örf adet ve geleneklerin tamamına yakınının yaşatıldığı ve çeşitli gösterilerle unutturulmadığı tek festival Çavdarlı Saperkule Pancarcı şenlikleridir. Geleceğimizin teminatI gençlerimiz ve çocuklarımızın en çok etkinliklere katıldığı ve onlara yönelik çok sayıda oyunun olduğu festivalde Çavdarlı Saperkule Pancarcı Şenlikleridir. Bize bugünleri bırakan yaşlılarımızın en çok katılımcı ve etkinlikler içerisinde olduğu festivalde Çavdarlı Köyü Saperkule şenlikleridir. İşte bu bağlamda bize düşen görev ise bunu sürdürülebilir hale getirmek. Bu konuda bütün köylülerimizden destek bekliyoruz. Bizim festivalimizin hiçbir saniyesi boş geçmez. Gece insanlar burada uyurken bile gün içerisindeki yaşatılan ve eski günleri hatırlatıldığı için onların rüyası ile geçirir. Sabah bu rüyalarını birbirlerine anlatan dostlarımız olur. Her yıl en güzelini yapmak için uğraşıyoruz. Bu yıl ki pancarcı şenliklerini kazsız belasız güzellikleri en güzel bir şekilde yaşayarak ve yaşatarak tamamladık. Bunun mutluluğu bütün yorgunluğumuzu üzerimizden atmamıza yetti. Bu etkinliğe destek olan idarecilerimize ve etkinliğimize katılımı ile bizleri onurlandıran hemşerimiz Erzurum Valisi Sayın Seyfettin Azizoğlu’na bütün katılımcılarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” Dedi.
  Serin ve güzel bir havada gerçekleşen pancarcı şenlikleri, yaşlıların ortaya koyduğu halayla başlayarak daha sonra halat çekme, çuval yarışı, at yarışları, yumurta yarışı, mendil kapmaca oyunu, türkü yarışması, atletizm yarışmaları, çim saha voleybol turnavası gibi çok sayıda çeşitli yarışmalara sahne oldu. Yarışmalarda kazananların tümüne madalyalar ve çeşitli hediyeler verildi.
  Festivalde yapılan at yarışları heyecanı en üst düzeye çıkardı. Yarışlar sonrası ata binmek isteyenler ata bindiler. Çocuklarını bindirip hatıra fotoğraflar çekindiler.
  Ata binen birçok kişi, “Bu bizim kültürümüz. Yıllar önce düğünlerde at yarışı yapılırdı birinci gelen ata üzerine et sarılı şiş ve atın boğazına da “Vala” bağlanırdı. Son çeyrek asırdır düğünler salonlara taşındı kültürümüz unutuldu. Burada o günleri hatırladık. Hatta şimdi son model arabalarla giden gelinler o zaman süslenmiş atlarla giderdi. Bu yarışmalar bize çok şeyi hatırlattı şeklinde ifade ettiler. Festivale katılan birçok kişide etkinlikler boyunca çocuklarını ilk defa ata bindirmenin mutluluğunu yaşadılar.
  Şenlik alanında katılımcılara yöresel yiyecekler kete, gevrek, peynir eritmesi, kuymak, köy patatesi, mısır ve yayık ayranı ikram edildi.
  TÜRKÜ KIZ  SOLMAZ AKGÜL TÜRKÜLERİ İLE COŞTURDU
  Festivalde son zamanlarda sesi ve yorumu ile büyük bir çıkış yaparak Almanya- İzmit-Bursa Ankara ve İstanbul’da çıktığı her etkinlikte adından söz ettiren sesi ve yorumu ile gönülleri fetheden etkinliklerin aranılan ismi olan Türk Halk Müziğinin güçlü sesi Türkü Kız Solmaz Akgül Pancarcı Şenliklerinde hem gündüz bölümünde hem de gece bölümünde sahne aldı.
  7 Bölgeden 7 Kuşağın türkülerini okuyabilen Solmaz Akgül okumuş olduğu türkülerle katılımcıları coşturdu. Okumuş olduğu türküler ile katılımcılar doyasıya halay çekip horon oynadı. Etkinliğin gece bölümünde de katılımcıları okumuş olduğu türkülerle saatlerce eğlendirdi. Programın sonuna doğru Solmaz Akgül’ün çevresine toplanan sevenleri çeşitli istek türküler yaparak Solmaz Akgül’e eşlik etmeleri güzel görüntüler oluşturdu.

  Saperkule Pancarcı Şenliğinin Piyanistliğini Çavdarlı Köyünün çocuğu olan Berkant Aydın üstlenerek gelecek yıllar için umut verdi.

  Etkinlikte yöresel sanatçılardan nefesli sazların usta ismi ve Halk Oyunları usta öğreticisi ülke genelinde birçok başarıları Uğur Ural hem söyledi hem söyletti hem de dakikalarca halaylar çektirerek güzel dakikalar yaşattı.
  Yöresel sanatçılardan Nahit Akdemirde hem tulum hem zurna ve çeşitli enstumanları hem çaldı hem de okumuş olduğu çeşitli türküler katılımcıları eğlendirdi.
  Pancarcı şenlikleri etkinlikleri çerçevesinde yörenin çok beğenilen oyunu “Tavuk barı” oyunu köylü gençler tarafından sergilendi. “Tavuk barı “ oyunu katılımcılar tarafından çok büyük bir ilgi gördü.
  Etkinlikler sonunda yapılan çekişişte festivalin şanslılarına Bilgisayar, fotoğraf makinesi, saat, satranç takımı, kalem gibi çeşitli hediyeler verildi.

  Şenliklere katılanlar arasında Boğatepe çevre yaşam derneği başkanı Zümram  Ömür, eşi Köy Muhtarı Kazım Ömür, oğlu ve gelini Karstan 11.Saperkule Pancarcı Şenliğine misafir olarak katıldılar..
  Ilıca köy Dernek Başkani, Ergin Karagöz ve eşi, Savaş Köyü Dernek Başkanı ve Şavşat Dernekleri Federasyonu  yöneticisi  Yener Torunler ve eşi Küçükçekmece Chp ilçe Başkan Yardımcısı Zuhal Torunler, İstanbul Şavşat Dernek yöneticileri , İstanbul Şavşat Deerneği eski Başkan Isamettin Turan ve eşi ve çok sayıda dışarıdan gelen misafirler teşrif ettiler

  Festival bitiminde alanda hiçbir çöpün olmaması toplanan çöpler bir traktöre yüklenerek alandan uzaklaştırılması katılımcılar tarafından temizlenmesi ise çok doğasever bir görüntüydü.

   

   

   

   

   

   

   

  Bir Cevap Yazın