Ana Menü
23-TEMMUZ-1979 UNUTMAYACAĞIZ-UNUTTURMAYACAĞIZ
23 Temmuz 2021
2 Yorum
~5622542

  ŞAVŞAT KATLİAMI

  Temmuz ayında, sıkıyönetim bulunmayan bir şehirde, Artvin’de ‘’ŞAVŞAT’TA ‘’ görülmedik bir devlet terörü yaşandı. 23 Temmuz 1979′da Artvin’in Şavşat ilçesinde mitingden dağılan halkın üzerine jandarma tarafından otomatik silahlarla ateş açıldı. Jandarma birliklerinin saldırısında 5 kişi öldü, 30 kişi yaralandı. Halk, ölülerini sloganlar atarak hastaneye taşıdı. 

  Şavşat Belediyesi zabıta memuru ve TÜM-DER Şavşat şubesi üyesi Adil BİLİR, Artvin Endüstri Meslek Lisesi Mezunu Alim KILIÇ, Arıca Köyü İlkokulu öğretmeni ve TÖB-DER Çatalzeytin Şubesi üyesi Eşref Koca, Kırşehir Endüstri Meslek Lisesi mezunu Atanur ŞAHİN ve TÖB-DER Şavşat Şube Başkanı Erdem Uzun’un annesi Saime Uzun katledildiler.

  Atanur Şahin
  1960 doğumludur.Kırşehir Endüstri Meslek Lisesi mezunu idi.Kolluk güçleri tarafından katledildi.

  Adil Bilir
  1943 doğumludur.Şavşat’lı bir emekçiydi.TÜM-DER üyesi bir devrimciydi.Katledildiği zaman 36 yaşındaydı.

  Alim Kılıç
  1960 doğumludur.Artvin Endüstri Meslek Lisesi mezunu idi.Kolluk güçlerince katledildi.

  Eşref Koca

  1954 doğumludur.TÖB-DER Çatalzeytin şubesi üyesi bir emekçiydi.Mücadelesini TÖB-DER saflarında sürdürüyordu.Katledildiğinde öğretmenlik yapıyordu.Katledildiğinde yanı başında mücadele arkadaşı,Şavşat TÖB-DER başkanı Erdem Uzun’un annesi Saime Uzun da vardı.

  Saime Uzun
  Saime ana TÖB-DER Şavşat şubesi başkanı Erdem Uzun yoldaşın annesiydi.Oğlu Erdem yoldaş Şavşat’ta faşizme karşı mücadelenin en ön saflarında savaşan bir emekçiydi.Şavşat’ta kolluk güçleri onu katlettiler.

  Şavşat Katliamı da diğer örneklerde olduğu gibi, önceden hazırlanmış bir katliam olarak gerçekleşti. Temmuz’un ilk haftasında arama yapmak iddiasıyla Şavşat’a Giresun’dan bir komando alayı getirilmişti. Alayın komutanı ilçeye geldiğinde; ‘Şavşat’ı Anavatan topraklarına katmaya geldiklerini’ söylemişti. Alayın ilçeye gelmesiyle birlikte, halk üzerinde devlet terörü başladı. Komandolar yüzbaşının emriyle, alış veriş ettikleri esnafa hiç para ödemediler, taksi-minibüs gibi araçlara el koyarak, ilçede devriye gezdiler. Her gün bir baştan bir başa ilçede aramaya çıkan yüzbaşı, halka olmadık hakaretler yaptı. Demokratik kitle örgütleri, CHP il ve ilçe yöneticileri bu durumu çeşitli yollarla protesto ettiler ve komando alayının Şavşat’tan geri çekilmesini istediler. 18 Temmuz’da esnaf dükkânlarını açmayarak protesto eylemlerine başladı. Şoförler arabalarını çalıştırmadılar. Memurlar ve işçiler iş bıraktılar. 

  23 Temmuz 1979’da ise, yoğunlaşan baskıları protesto etmek amacıyla izinli bir miting düzenlendi. Mitinge Murgul, Ardanuç, Artvin ve Şavşat yörelerinden 10 bin civarında halk topluluğu katıldı. Saat 12.00’de başlayan mitingin yapıldığı alanın çevresi “mavi bereli”lerce kuşatılmıştı. Miting, yapılan konuşmalardan sonra 14.20 sıralarında sona erdi. Bu arada Ardanuç’tan mitinge gelen halk topluluğu, yolda beş kez durdurularak aranmış, mitinge katılmaları engellenmek istenmişti. Ardanuçlular mitinge ancak saat 14.30 sıralarında yetişebilmişti. İlçenin üst tarafından gelen 2 bin 500 kişilik Ardanuçlu grup, mitingin dağılmış olması nedeniyle TÖB-DER binasının önünde toplandı ve yapılan bir konuşmadan sonra dağılmaya başladı. 

  Jandarma yüzbaşısı, otomatik silahıyla ve 40 kadar askerle yolun kenarında, okul duvarında saldırıya hazırlanmış gibi bekliyordu. Halkın dağılması sırasında askerleriyle birlikte koşarak kalabalığın önüne geçti. Dağılmakta olan halk topluluğunun üzerine ateş emri verdi ve ilk yaylım ateşini kendisi başlattı. 5 kişiyi öldüren, 30 kişiyi yaralayan askeri birlikler, halkın büyük tepkisi karşısında hükümet konağına çekilmek zorunda kaldı. (*) 

  İşte bu duygular içerisinde alana doğru ilerlerken dudaklarımdan “Ey Ensar Karahan’ın büyüdüğü Enver Karagöz’ün memleketi, ey aşık olduğum şehir, toprağının bu denli bereketli olmasından kaynaklı sana neler yapılmadı ki! Çocukların kurşunlandı yemyeşil dağlarında. Yoksulluğa hayır diyen binlerce insanın üzerlerine kurşun sıkıldı. Beş tane yiğit evladını yitirdin bu katliamda. Bağrına bastığın çocuklarını ihbar etmeleri için tüm Şavşatlılara olmadık şeyler yapıldı. Ancak katliamcıların unuttuğu bir şey vardı. Ne kan, ne barut, ne işkence, ne de ölüm Artvin’in bereketli topraklarında Enver’lerin, Taner’lerin, Ensar’ların, Erkan’ların çoğalmasını engelleyemeyecek” sözleri döküldü. 

  Bunu kendi gözlerimle gördüm. Küllerinden yeniden doğuyorsun Şavşat!
  Belki 30 sene öncesinde olduğu gibi 10 bin kişi yoktuk 2009 1 Mayıs’ında. Ama bu bir başlangıçtı bizim için. Yola çıktık emin adımlarla yürüyoruz. Bekle bizi Şavşat. 

  Bu yazı 2009 1 Mayıs’ında Zam’a, Zulme ve Faşizme boyun eğmeceğiz diye haykıran Şavşat gençlerine hitaben yazılmıştır… 

  (*) İtalikler Devrimci Yol Dergisi Arşivi’nden alınmıştır 
   

  “23-TEMMUZ-1979 UNUTMAYACAĞIZ-UNUTTURMAYACAĞIZ” için 2 cevap

  1. nego diyor ki:

   MEKANIN CENNET RUHUN ŞAD OLSUN BÜYÜK ÜSTAT ” DEVRİMCİ HALK OZANI AŞIK İHSANİ ”
   IŞIKLAR NURLAR İÇİNDE YATIN..
   SİZLERİ.. UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ..
   TÜM DEVRİM ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE DE SAYGI İLE ANIYORUZ..

  2. nego diyor ki:

   HESAP SORULMALIDIR…

   HESAP SORULMALI DOSTLARIM HESAP!
   ŞU DÜZENDEN HESAP SORULMALIDIR
   GERÇEKLERİ ALT-ÜST EDEN ÇIKARCI
   ALÇAKLARDAN HESAP SORULMALIDIR..

   HAK,ADALET BİR KENARA ATILDI!
   EMEĞİMİZ KAPİTALİSTLERE SATILDI
   ARAMIZA NAMUSSUZLAR KATILDI
   AJANLARDAN HESAP SORULMALIDIR!

   İHANETİ ELLERİNE ALDILAR!!!
   İTLERİNİ ÜSTÜMÜZE SALDILAR!!
   SIRTIMIZDAN KATRİLYONLAR ÇALDILAR!!
   HIRSIZLARDAN HESAP SORULMALIDIR..

   YÖNETİME GEÇER GEÇMEZ İLK ÖNCE
   YÜZLERCE BİNLERCE YAŞLIYA GENCE
   MAPUSLARDA AKIL ALMAZ İŞKENCE!!!!!
   ZALİMLARDAN HESAP SORULMALIDIR..

   BİZLERİZ KENDİNİ DEVRİME VEREN
   ONLARDIR FAŞİZMİ ORTAYA SÜREN!!
   KENDİSİNİ HİTLER MANYAĞI GÖREN!!
   KATİLLERDEN HESAP SORULMALIDIR..

   AŞIK İHSANİ ( BIÇAK KEMİKTE )

  Bir Cevap Yazın