Ana Menü
1MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN
30 Nisan 2022
1 Yorum
1mayis

  En  kıymetli değer olan emeğin, alın terinin,helal’inden  üreterek çalışma gücünün kutlandığı ; barış,demokrasi ve güvenli gelecek için mücadele  eden tüm emekçilerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyoruz.

  www.cavdarli.org

  ÇAVDARLI KÖYÜ KÜLTÜR TURİZM VE KALKINDIRMA DERNEĞİ

  1 Mayıs İşçi Bayramıİşçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye‘de ilk kez 1923‘te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan‘ında, “Emek ve Dayanışma Günü”olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

  Tarihi 

  İlk kez 1856‘da Avustralya‘nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

  1 Mayıs 1886‘da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago(Şikago)‘da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil‘de (Kentaki) 6binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar,siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı1.

  Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı‘na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 1889`da toplanan İkinci Enternasyonal‘de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

  Türkiye’de İşçi Bayramı                  

  Türkiye de   Sarper Özsan‘ın yazıp bestelediği 1 Mayıs Marşı eşliğinde kutlanmaktadır.Osmanlı Devleti döneminde işçi örgütlenmesinin en gelişmiş olduğu yer Selanik‘ti 1911 yılında burada tütün, liman ve pamuk işçileri, 1 Mayıs gösterisi düzenleyerek bu günü kutladılar.

  1912 yılında İstanbul`da ilk defa1Mayıs kutlaması gerçekleşti.

  1923 yılında 1 Mayıs günü yasal olarak “İşçi Bayramı” ilan edildi.

  1924`te hükümet kitlesel 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı.

  1925`te çıkan Takrir-i Sükun Yasası, İşçi bayramını kutlamayı yasakladı ve uzun yıllar  bu yasak geçerliliğini korudu.

  1935 yılında 1 Mayıs`a “Bahar ve Çiçek Bayramı” adı verildi ve ücretsiz tatil günü ilan edildi. Türkiye Cumhuriyeti döneminde işçi hareketleri yüzyılın ikinci yarısından itibaren ivme kazandı.

  1976 yılında uzun yıllar sonra ilk defa geniş katılımlı 1 Mayıs kutlaması Taksim`de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu`nun organizasyonu altında gerçekleşti.

  1977 yılında İstanbul Taksim Meydanı‘nda yaklaşık 500 bin kişiyle en geniş katılımlı 1Mayıs toplantısı düzenlendi. Ancak, göstericilerin üzerine ateş açıldı ve göstericilerden 34’ü, yaralanarak ve üstlerine ateş açılması sonucu çıkan izdihamda ezilerek öldü.

  1977 yılının   1 Mayıs günü, tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçti. Askeri darbe hazırlığı olarak yapıldığı MİT tarafından Başbakan Süleyman Demirel‘e  rapor edilince,  Kara Kuvvetleri Komutanı Namık Kemal Ersun derhal re’sen emekliye sevk edildi.

  1978‘de yüz binlerce kişi tarafından Taksim Meydanı‘nda kutlandı.

  1979`da Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul`da miting yapılmasına izin vermedi,sokağa çıkma yasağı ilan etti. Buna rağmen İstanbul sokaklarında yüz binlere ulaşan rakamlarla korsan 1 Mayıs kutlandı.

  1981`de Milli Güvenlik Konseyi 1 Mayıs`ı resmi tatil günü olmaktan çıkardı.

  1989`da trafik polisinin açtığı ateş sonucu işçi Mehmet Akif Dalcı yaşamını yitirdi.

  1996`da Taksim Meydanı’nın yasaklı olduğu gerekçesiyle Kadıköy`de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 150 bin kişi katıldı. Eylemin ilk dakikalarında polisin silahsız göstericilere açtığı ateş sonucu 3 kişi hayatını kaybedince, Kadıköy`de büyük bir kitlesel isyan gerçekleşti. Bu olaydan sonra Kadıköy 2005 yılına kadar 1 Mayıs kutlamalarına  yasaklı kaldı. Ayrıca telsizinin sesini açık unutan bir sivil  polisin göstericiler  tarafından oldukça şiddetli bir şekilde dövülmesini Star TV`nin naklen duyurması ve bir başka yerde polislerin eğlenerek  seyrettiği bir linç girişimini  de naklen yayınlamasıyla hafızalara kazındı.

   2006 yılında en geniş katılımın yaşandığı ilçe Kadıköy oldu. Çeşitli sendikalar ve gruplar saat 12:00 sularında Rıhtım Caddesi`ne yürüdü. Düzenlenen miting sonrası saat 16:00 sularında gruplar tamamen dağıldı.

  2007 yılında 1 Mayıs’ı tekrar Taksim’de kutlayarak aynı zamanda 1977‘de olan olayları anmak isteyen grupları polis silah, biber gazı, gaz bombası kullanarak durdurmaya çalıştı. 100’den fazla kişi yaralandı.Valiliğe göre 580,diğer kaynaklara göre 700’e yakın gözaltı gerçekleşti. İbrahim Sevindik adındaki bir vatandaş hayatını kaybetti.

  2008 Nisan‘ında, 1 Mayıs’ın “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edildi.

  2008 yılında sendikaların hükümetle 1 Mayıs’ı  Taksim‘de kutlama konusunda uzlaşamaması sonucunda sendikalar, Taksim‘e  yürüme kararı aldı ve bazı sol görüşlü partiler de bu yürüyüşe katılacaklarını açıkladı. Bunun üzerine, güvenlik güçleri bir gün  öncesinden  hazırlıklara başladı ve sabah 06:30’dan itibaren Şişli‘de, Osmanbey‘de, Pangaltı‘da, Nişantaşı‘nda,Okmeydanı‘nda, Dolapdere‘deve Kurtuluş‘ta olaylar çıktı. Polisin, DİSK, Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, ÖDP ve Halkın Kurtuluş Partisi binasında yönelik tutumu ve bir hastanenin acil servisi girişinde gaz bombası atarak birçok kişinin yaralanmasına neden olması çok tartışıldı.Polis; bu olaylar sırasında biber gazı, gaz bombası, tazyikli ve boyalı su kullandı. DİSK binası önündeki olaylarda CHP milletvekili Mehmet Ali Özpolat, sıkılan biber gazı nedeniyle kalp spazmı geçirdi. Okmeydanı‘nda Burhan Gül isimli 19 yaşında bir genç, başından plastik mermiyle vurularak yaralandı. Ayrıca Ankara‘da Sıhhiye Meydanı‘nda yapılan kutlamalarda da olaylar çıktı ve polis, göstericilere gaz bombalarıyla müdahale etti. Ankara’da Sakarya Meydanına da yapılan kutlama olaysız sona erdi.

  2009 Nisan‘ında Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne verilen önergeden sonra 1981‘den sonra tekrar resmi bayram olarak kabul edildi.

  2009 Nisan Taksim’e çıkılmasına izin verilmedi.

  2010 1 Mayıs 140 bin kişinin katılımıyla Taksim’de kutlandı

  2011   1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü çoşkuyla kutladı. Taksim   Meydanı’nda 1 Mayıs 1977’de AKM binasına asılan ‘zincirlerini kıran işçi’ pankartı yeniden asıldı. Alanda Kürtçe ve Ermenice şarkılar da çalındı. “Türkiye işsizlikte Avrupa 2’ncisi iken yoksullukta dünya 3’üncüsüyüz. Gelir  adaletsizliğinde dünya 3’üncüsüyüz. İş kazalarında dünya 2’ncisiyiz. Bugün hala ülkemizde 12-13 saatlik çalışma süreleri devam ediyor. Bugün 1 Mayıs‘ın esas doğuş nedeni, 8 saatlik çalışma süresi elde etmektir. 8 saatlik çalışma süresi elde  edilirse 1 Mayıs o zaman amacına ulaşır.

  Siyasiler de seçimden önce bu mesajları doğru şekilde alacaklardır. Tüm işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz. Ağır bedeller ödendi. Gazlar yedik, coplar yedik ama 

  1 Mayıs‘ta Taksim’e çıkmak  ayrı bir önem taşıyor.”

  “1MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN” için bir cevap

  1. nego diyor ki:

   1-MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN.

   BİZLERİZ ADINA EMEKÇİ DENEN
   SERMAYE GÜCÜNÜ SIRTÜSTÜ YENEN
   BEŞ KITADA DÖRT MEVSİMDE SÖYLENEN
   TÜRKÜ TÜRKÜ HEP DİLLERDE BİZ VARIZ…

       KAYNAK: ( AŞIK İHSANİ )  BIÇAK KEMİKTE ŞİİR KİTABINDAN.

  Bir Cevap Yazın