Ana Menü
KÖYÜMÜZ

 

İl: ARTVİN

İlçe:ŞAVŞAT

 

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:2000 -156

İle Uzaklığı: 90 km

İlçeye Uzaklığı: 25 km

Rakım: 1670 m

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Buranın en köklü ve en büyük aileleri DADAŞGİLLER olarak bilinen GÜMÜŞ ailesi,DEMİRCİGİL olarak bilinen ALTUN aileleridir. Ülke şartları nedeniyle ekonomik anlamda gelişmiş illere(İstanbul,Bursa ve İzmit) dağılmış ve eğitimli kariyer sahibi ülkesini seven istiklal ve bağımsızlığı için hiç bir şeyden çekinmeyecek şekilde gözükara yürekli birbirine bağlı insanlardan oluşmaktadır,
Çavdarlı köyü ismini Cumhuriyet in ilanıyla birlikte almıştır,ancak neden çavdarlı adı verildiği bilinmemektedir çünkü köyümüzde çavdar ekilmemiştir, bunun yerine arpa ve buğday ve özellikle patates çok kaliteli şekilde yetişmektedir.
İlçe merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Şavşat ilçe merkezinden 6 km asfalt yoldan sonra Çiftlik-Dalkırmaz köy levhasından sonra beton yol başlamaktadır. Dalkırmaz köyüne kadar devam eden beton yol daha sonra yerini stabilize yola bırakmaktadır. Çiftlik köyünden itibaren yoldaki bozulma önemli ölçüde hissedilmektedir.
Ardanuç ilçe sınırında olan köyümüze değişik şekilde ulaşmak mümkündür. Bunlardan birincisi ve en çok kullanılanıDalkırmaz- Çiftlik-Savaş-Otluca yoludur. Diğer bir seçenek de Elmalı-Susuz-Arpalı-Yamaçlı-Otluca istikametidir. Bir başka ve son seçenekte Elmalı- Susuz- Arpalı- Ziyaret istikametidir.Fakat bu yol kullanışlı değildir.
Çavdarlı köyü (Sorsel) Ardanuç ilçe sınırı üzerinde Kürdevan dağı eteklerinde Kutlu(Göraşet), Kapıköy(Garsniya),Karaağaç, Ziyaret(Seslavur), Çiftlik ve Savaş(Mokta) köyleri arasında kurulmuş bir yeşillikler okyanusudur. Her tarafı ormanlarla kaplı, özellikle güneyi çam, ladin ve köknar ormanları ile kaplıdır.Arazi genellikle kuzey yönüne doğru eğimli, akarsuları ve kaynakları çok olan bir yerleşkedir.
Ekim ve Nisan ayları arasında kışın hüküm sürdüğü köyümüzün tipisi çok meşhurdur. Köyümüz hayvancılıkla geçim sağlamakta fakat eskisi gibi herkes koyun beslememektedir. Halen koyunculuk ve yaylacılık yapan bir kaç aile bulunmaktadır.
Köyümüz ilçe köyleri arasında eğitime önem veren en önemli köylerden biridir. Ülkenin dört bir yanına dağılmış, ülkesini ve köyünü başarı ile temsil eden pek çok okumuş iyi eğitimli insanlarımız bulunmaktadır.
Köyümüz çok göç vermiş olup özellikle 12 Eylül sürecinde göç yoğunlaşmış, gidenler geri gelmemiş ve göç başta Bursa olmak üzere, İstanbul ve Kocaelinde yoğunlaşmıştır.
Köyümüz son bir iki senedir festivallerle adını tekrar duyurmaya başlamıştir. Dört yıldır düzenli yapılan geleneksel Saperkule Pancarcı festivaline komşu köylerden de yoğun ilgi görmekte ve gurbette yaşayan dostlarımız tatillerini, izinlerini bu festivalin yapıldığı tarihe denk getirme gayretindedirler.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Çavdarlı Köyü Ülkesine çok büyük hizmetlerde bulunmuş şahsiyetleri yetiştirmiştir;

Hazırlayan;Hüsamettin ALTUN

 

 

Bir Cevap Yazın