Ana Menü
ŞAVŞAT

ŞAVŞAT GENEL GÖRÜNÜM

ARTVIN’IN SAVSAT ILCESININ CITTASLOW – SAKIN SEHIR UNVANI ALMASI ILCEDE BUYUK SEVINC YARATTI. . FOTO-DHA

ARTVIN’IN SAVSAT ILCESININ CITTASLOW

Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin İline bağlı bir ilçe olan Şavşat, doğuda Ardahan il merkezi ile Hanak İlçesi, kuzeydoğuda Posof İlçesi, güney ve güneybatıda Ardanuç, batıda Artvin Merkez ve Borçka İlçesi, kuzeyden de Gürcistan ile çevrilidir. Dağlık ve engebeli bir arazi üzerine yayılmış bulunan Şavşat İlçesinin dört yanı yüksek dağlarla çevrilidir. 3.537 m.ye yükselen Karçkal dağları, ilçenin batı ve kuzeybatı yönünü sınırlandırır. Kuzeyde 2.250 m. yükseklikteki Sivritepe (Arsiyan) dağları ile 3.000 m.yi aşan Cin Dağları bulunmaktadır. Doğuda Ardahan-Artvin sınırlarını teşkil eden Yanlızçam silsilesinden 2.650 m. yükseklikteki Sahara Dağları, Güneyde ise 3.050 m.yi bulan Karagöl Dağları vardır.
Şavşat ilçesi Akarsu bakımından zengindir. İlçede çok sayıda buzul gölü bulunmaktadır. Göllerin en büyüğü Karagöl dağlarında bulunan ve bu dağa kendi adını veren Karagöl’dür. Bol miktarda alabalık bulunan gölden sulama amaçlı olarak yaralanılmaktadır. Meşeli Köyü orman içi mevkiinde Milli parklar kapsamı içerisinde bulunan ikinci bir Karagöl mevcut olup piknik, mesire yeri özelliğine sahiptir. Pınarlı köyü yakınlarında Balık Gölü, Arsiyan yaylasında ise Kız Gölü, Boğa Gölü ve Koyun Gölü isminde göller bulunmaktadır.

 

 

ŞAVŞAT KALESİ

satlelkalesiİlçenin yüzölçümü 1.317 km2 olup, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayım sonucuna göre; toplam nüfusu 25.624’tür. İlçe ekonomisi büyük ölçüde tarımsal üretime dayalıdır. Tarımsal üretim, ağırlıklı olarak, geleneksel aile tipi işletme yapısı şeklinde görülür. İlçede yetiştirilen başlıca ürünler patates, armut, elma, ayva, erik, kiraz, kızılcık ve cevizdir. İlçe ekonomisinde önemli yeri bulunan hayvancılık, giderek azalmaktadır. Bunun yanı sıra arıcılık ve seracılık da yapılmaktadır. İlçe sınırları içerisinde şifalı maden suları bulunmaktadır. Bunlardan Çermik-Çoraklı Köyü sınırları içerisinde bulunan sıcak su kaplıcası romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Şavşat adı eski kitap ve haritalarda “Şevşad, Şavşid, Şavşeti, Şavşet” olarak geçmektedir. Şavşat, Türkçe kökenli bir sözcük olup, sonradan Gürcü dilinde Kara anlamında “Şav” ile orman anlamında gelen “Şad” sözcüklerinin birleşmesinden ortaya çıkmıştır. Buna göre Şavşat Karaorman anlamını taşımaktadır.Nitekim Şavşat, gür ve zengin ormanlarla kaplıdır. Bir başka araştırmaya göre de; Oğuz partlarının batı uç beyliği olan Küçük Arsaklılar’ın Tayk Eyaleti’ni yedi sancağa ayrıldığı, bunlardan birisinin de Savuş/Savşi adlı Saka oymağının yurdu olan “Şavşeti” sancağıdır. Buradan da Şavşat isminin “Şavşi Yurdu” anlamına geldiği anlaşılmaktadır.

 

 

TİBET(Bagratlı) KİLİSESİ(Cevizli Manastırı) 

Yörenin M.Ö VIII. yılından beri yerleşime sahne olduğu sanılmaktadır. Nitekim bölgedeki kazılarda ve temel açmalarda MÖ.VIII.yüzyıla ait olduğu saptanan bakır ve tunç baltalara rastlanmıştır. Eski ve orta çağda Şavşat, çevre yörelerle birlikte sırasıyla Hurri, Urartu, Kulk, Saka, Part, Sasani, Bizans, Şaman, Hazar, Bagratlıların hakimiyetine girmiştir. 1068 yılında Alparslan tarafından Selçukluların eline geçmiştir. Daha sonra Moğolların istilasına uğramış İlhanlı Devleti kurulunca da 1263-1551 yılları arasında, 282 yıl Çıldır Atabekleri tarafından yönetilmiştir. Çıldır Atabeklerinin idaresinin sürdüğü yıllarda Şavşat 1414 yılından 1459 yılına kadar Karakoyunlu; 1459 yılından 1504 yılına kadar Akkoyunlu egemenliğine girmiştir.

 

 

 

 

 

Şavşatali_cetin_namaras_artvin_savsat006Savsat

10488347_1436531489957673_5179497306918504744_n - Kopya

“ŞAVŞAT” için bir cevap

 1. nego diyor ki:

              ŞAVŞAT'IM

   

  Yemyeşil dağlarada elvan elvan açan

  Güllerine kurban olurum Şavşat'ım

  Dere boylarından yaylaya göçen

  Yollarına hayran olurum Şavşat'ım

   

  Baharlarda bulutlar ağlayıp durur

  Doğasına cansuyu sağlayıp durur

  Şavşatım deresi çağlayıp durur

  Sellerine vurgunum yeşil Şavşat'ım

   

  Turistlerle dolar çarşı pazarlar

  Bayırda,yaylada destan yazarlar

  Çapalarla gururla,tarla kazarlar

  Bellerine kurbanım yeşil Şavşat'ım

   

  Kaymağı,kuymağı,şor peynirle yaylayı

  Bereketlidir çok şükür on iki ayı

  Alırlar alırlar türlü türlü çiçekten payı

  Balarına hayranım şeker Şavşat'ım

   

  Dağlarında dereler nazlı akarlar

  Şaşortlar,ağartıdan türkü yakarlar

  İnsanlar sana gözü gibi bakarlar

  Mavi göllere aşığım yeşil Şavşat’ım

   

  Adamı merttir doğru sözlüdür

  Kızları abı-hayat,ahu gözlüdür

  Hepsi sempatik güler yüzlüdür

  Kızlarına sevdalıyım yeşil Şavşat'ım

   

  Andıkça Şavşat'ım huzurum kaçar

  Zalim, gurbet elde kalmışım naçar

  Baharda güllerin,goncamı açar

  Dallarına tutkunum,yeşil Şavşat'ım

   

  Dört bir  yanın sarp dağlarla kaplı

  Hasretin yüreğime hançerle saplı

  Güzeldir köylerin evleri ahşaplı

  Ayvanına kurban olurum Şavşat'ım

   

  Efkarımdan çıksam Efkar tepeye

  Sorsel da  tutulsam karla tipiye

  Andır gurbetten küla kartopiye

  Hasret kaldık dünlere Şavşat'ım

   

  Altmış iki köyün girmiş yarışa

  Cesareti varsa kimse karışa

  Koşarlar bilime vede barışa

  Halkına aşığım yeşil Şavşat'ım

   

  Gümüşüm düşmüş sendeki aşka

  Gündüz başkasın gece bir başka

  Sende şimdi olabilseydin keşke

  Yollarına kurban olurum Şavşat'ım

   

  SAYGILARIMLA

             Naim GÜMÜŞ  08/06/2012 

   

   

Bir Cevap Yazın