Ana Menü
BUNLARI BİLİYORMUYUZ ?
8 Ekim 2012
0 Yorum
ataturk03

  BUNLARI BİLİYORMUYUZ ?

  * Atatür’ ün dünyada ” başöğretmen ” Sıfatlı tek lider olduğunu.

  * Bir geometri kitabı yazdığını.Üçgen,açı,dikdörtgen gibi 48 tane geometri teriminin ( Türkçe ) isim babasının bizzat Mustafa Kemal olduğunu.

  * Norveççe’ de ” Mustafa Kemal Gibi Düşünmek ” bir deyim Olduğunu.

  * ” Atatürk Çiçeği’ nin ” adını çiçeği bulan Wanderbıl Üniversitesi profesörlerinden Doktor Kirk Landın’ in Koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını.

  * Yunan başkomutanı Trikopis’ in,hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina’daki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk’ ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu.

  * Minber adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı Yayınlanan gazetede ilk defa ” sansür ” kelimesi geçtiğini.

  * Kurtuluş Savaşında rütbe alan birçok kadın askerlerimizin olduğunu Dünya tarihine geçen tek kadın üsteğmenin Türk olduğunu,Üsteğmen Kara Fatma’ nın 700 erkek 43 kadından oluşan bir müfrezenin reisliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış olduğunu.

  * Bir röportajda ” Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyormusunuz? ” diye sorulduğunda ” Şartlarımızı koyarız kabullerine bağlı.Biz müracaat etmyiz üye olmak için,davet gelirse Düşünürüz.” dediğini ve bunun üzerine BM yasasının değiştirildiğini ve üyeliğe davet edilen ilk Ülkenin TÜRKİYE CUMHURİYETİ olduğunu.

  * 1938′ de Atatürk’ ün ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiirde ” Allah bir ülkeye yardım tmek isterse onun elinden tutmak isterse o ülkenin başına Mustafa Kemal gibi lider getirir” denildiğini.

  * 1996′ da Haiti Cumhurbaşkanının vasiyetinde,mezar taşına yazılmasını istediği metinde; ” Bütün ömrüm boyunca Türkiye Cumhuriti’ nin lideri Mustafa Kemal Atatürk’ ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm Yazdığını.

  * 2000′ de Abd başkanının milenyum mesajında; ” Milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ tür.Çünkü Mustafa Kemal yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmiş tek liderdir denildiğini.

  * 2005′ te Amerika’ nın en ünlü ekonomistlerinden biris olan Mr.Johns’ un önerisinin ” Türkiye ekonomiyle bir tek Atatürk’ ü örnek alsın yeter” denildiğini.

  Güzel Sözler; Ey yükselen yeni nesil ! İstikbal sizindir,Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz.

  Saygılarımla

  Naim Gümüş

  07.10.2012 İncirli

  Bir Cevap Yazın