Ana Menü
KÖYÜMÜZDE TAKILAN LAKAPLAR
11 Şubat 2021
0 Yorum
mayis-haziran

  Lakap Nedir: Herhangi bir kimseye veya gruba belirli bir özelliğinden dolayı başkaları tarafından verilmiş takma ad. Lakaplar bir kimsenin fiziksel bir özelliğine atfen verilmiş olabileceği gibi yaptıkları işlere atfen de verilmiş olabilir.

   

  Değerli Enis Altun , bir dönem  köyümüzde lakaplarıyla  yaşamış ve  ebediyete göç etmiş büyüklerimizle ilgili bir paylaşım yapmıştır, bende ilgisini çeken köylülerimiz için yayınlıyorum. Yiğit lakabıyla anılır atasözü ile lakabı olan yada olmayan ebediyete göç etmiş bütün büyüklerimize Allahtan rahmet diliyoruz. Mekanları cennet olsun.Bazı eksiklerin olduğunu fark ettim, katkı sunmak isteyen köylülerimizin bu listeyi daha da çoğaltmak için katkılarınızı bekliyorum.

  Bir anı ile başlamak istiyoruz

  Bizim köylüler dere yolunda yol yapmak için çalışmaya gitmişler, gün boyu yolda çalıştıktan sonra akşam yatarlar, sabah kalktıklarında Hafiz Tek , görmüş olduğu rüyayı köylülerimize şöyle anlatır.

  Tayyareye bindim, Yalaman Yalçın kayanın Tereğine indim, baktım Terekte bir Koçopla,Süzme duruyor, bir Leylek geldi Gagasını soktu ve Süzmeyi lığ lığ içmeye başladı. Aldım elime Küreyi Kıtır kıtır doğradım. Hafiz Tek rüyasını anlatmayı bitiriyor, Necip Aydın bu çocuk bizi anlatıyor, sonrasında lakaplar sırasıyla şöyle olmuş.

  YENİ

  Bir Cevap Yazın