Ana Menü
‘UFKU ile ÜLVİYE’ BELGESELİ
13 Nisan 2017
0 Yorum
ufku_ile_ulviye

  Ufku ile Ülviye Sinopsis

  Artvin’in bir dağ köyünde, çevreden topladığı taşlarla ve çamurlarla küçük heykeller yapan, onları doğal malzemelerle yaptığı boyalarla boyayıp, yine kendi doğal malzemeleriyle pişiren 74 yaşında bir kadın (ÜLVİYE) ve onun Güzel Sanatlar mezunu, İstanbul’da reklam sektöründe, kendi küçük ajansında Sanat Yönetmeni olarak çalışan, 45 yaşındaki Grafik Tasarımcı oğlu (UFKU).

  Artvin’de anne ne kadar doğayla iç içe, doğayla uyumlu çalışıyor ve üretiyorsa oğlu da bir o kadar yabancılaşmanın en uç noktalarda yaşandığı, bütün doğal ilişkilerin ve üretim biçimlerinin kaybolduğu bir sektörde çalışıyor.

  İstanbul’da bekar olarak yaşayan oğulun biri evli, biri bekar iki de kız kardeşi yaşamaktadır. Oğul ailesine, kız kardeşlerine ne kadar bağlı olsa da, işlerinin yoğunluğundan onlarla istediği sıklıkta görüşememektedir.

  Oğul, yaz ayları geldiğinde artık iyice burnunda tüten Artvin’e gidecek, hem annesiyle, hem geçmişte onun da çok mutlu olduğu doğayla hasret giderecek, bir süre, sanki bir fasit dairenin dışına çıkmış gibi olacak ama bir kaç gün geçmeden İstanbul’a ve oradaki iş hayatına geri dönmek durumunda kalacaktır.

  “Ufku ile Ülviye”, bir önceki kuşağı temsil eden anne ile bugünkü kuşağı temsil eden, yetenekleriyle ve mesleğiyle artık ne yapacağını bilemeyen oğlunun hikayesi.

  Projemiz.

  Erkan Tahhuşoğlu ve Ufku Evran’ın bugüne kadar süren dostluklarının temelleri 1992’de girdikleri ve sınıf arkadaşı oldukları Güzel Sanatlar Fakültesi yıllarındaki tanışıklıklarına dayanır.

  İlk yılın, ilk günlerinden temeli atılan dostlukları, sonraki bir kaç yılda ev arkadaşı olmalarıyla güçlenerek arttı. Mezuniyetlerinden sonra, sektöre girdiklerinde de bir süre daha devam etti bu ev arkadaşlığı.  Aynı işyerlerinde de çalıştılar, farklı işyerlerinde de. Bir dönem “Yeni Dalga” adında bir reklam ajansı açarak, ortak oldular.

  Bütün bu süre zarfında bu iki taşralı gencin en fazla yaptıkları şey sohbet etmek oldu. Sektörden ikisi de şikayetçiydi ve sohbetlerinde bu konu sürekli konuşulurdu.  Ama bu şikayetler dışında da, biri ülkenin en kuzeyi Artvin’den, diğeri ülkenin en güneyi Antakya’dan olan bu iki gencin birbirlerine anlatacağı o kadar çok hikaye vardı ki.

  “Ufku ile Ülviye” daha çok Ufku Evran’ın kendine, ilk gençliğine, memleketine, annesine, babasına dair anlattıklarından çıktı. Ufku Evran’ın anlattıkları, Erkan Tahhuşoğlu’nun da çok yakından bildikleri, gözlemledikleri ile birleşince Erkan Tahhuşoğlu’nun zihninde farklı bir dünyanın kapıları açıldı. Bu dünyayı başkaları da görmeli, Ufku’yu, içinde bütün olumsuzluklarına rağmen yaşamaya çalıştığı şehri ve sektörü, annesi Ülviye’yi, Ülviye’nin eserlerini, Ufku’nun annesiyle bağını başkaları da tanımalı düşüncesi onu sürekli dürtmeye başladı. Bu belgesel film projesi, bu dürtülerin ateşiyle çıktı.

   

   

  Merhaba,

  Kültür Bakanlığı’nın destek verdiği ‘UFKU ile ÜLVİYE’ belgesel film yapım süreci aşağıdaki gibidir.ufku2 (600 x 422)

  Yapımcılığını Şiyara Film’in üstlendiği ve yönetmenliğini Erkan Tahhuşoğlu’nun yapacağı  belgesel filmin çekimleri Mayıs 2017’de İstanbul’da ve Haziran 2017’de Artvin’in Şavşat ilçesi Çavdarlı köyünde gerçekleştirilecektir. Ayrıca Anne’nin doğduğu Ardanuç ilçesinde de çekim gerçekleştirilecektir.

  Proje, bir önceki kuşağı temsil eden, Şavşat’ın dağ köyünde, çevreden topladığı taşlarla ve çamurlarla küçük heykeller yapan anne ile bugünkü kuşağı temsil eden, yetenekleriyle mesleğinde bir yere gelmiş ancak şehire ve sektöre dair hoşnutsuzlukları devam eden oğlunun hikayesini anlatmaktadır.

  Kültür Bakanlığı’nın hibe ettiği bütçenin kısıtlı olması sebebiyle bir miktar daha desteğe ihtiyaç olduğu anlaşılmıştır.

  Belgesele konu olan filmin prodüksiyon kalitesinin iyi olmasının Artvin’in tanıtımına da olumlu katkı sağlayacağını öngörmekteyiz. Bunu gerçekleştirebilmek için değerli katkılarınızı bekliyoruz.

  Filmin yapım sürecinde ihtiyaç duyulan kalemler yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir.

  İHTİYAÇ DUYULAN KALEMLER:

  • Ulaşım
  • 4 kişilik ekibin İstanbul/Artvin, Artvin/İstanbul uçak biletleri.
  • Havaalanı/Çavdarlı köyü arasındaki gidiş dönüş transferinin sağlanması
  • Catering
  • İstanbul için bir haftalık catering hizmeti
  • Çavdarlı için 9 günlük ve Ardanuç’ta 1 günlük catering hizmeti
  • Ekipman

  a-Işık seti (Çok kapsamlı olmasına gerek yok)

  Not: Filmin çekiminde çalışacak profesyonel ekip, ekipman ve post prodüksiyon giderleri Kültür Bakanlığı hibesiyle önemli oranda karşılanabilecektir. Ancak hala bütçede küçük de olsa bir açığımız vardır.

  Destekte bulunan kurum veya kişilerin logoları/isimleri filmimizin internet sitesinde ve filmin akar jeneriğinde yer verilecektir.

  Ayrıca  Şavşat’ta ve İstanbul’da, filmin kahramanlarının ürettiği sanat eserleri ve tasarımlardan oluşan bir sergi düzenlenecektir. Filmin galası ve sergi için davetiye gönderilecek. Bununla birlikte gala ve sergi salonunda destek verenler için banner asılmasına da izin verilecektir.
 
Belgesel filmimiz  Eylül 2017’de Türkiye ve yurt dışındaki bir çok festivalde yarışacak, sinema salonunda gösterime girecektir. Ulusal kanal gösterim hakkı için görüşmeler de devam etmektedir.

  Özellikle son yıllarda, bir çok ilin ve ilçenin kendi bölgelerine ait film/filmler yaptığını görmekteyiz.

  Belgesel filmimizin yapımı zor, yoğun emek gerektiren güçlü bir dayanışmanın eseri olacaktır. 
İyi bir film çıkması ilimizin ve ilçemizin tanıtımına katkı vereceğine inanmaktayız. Filmin izleyende hayata dair iz bırakması dileğiyle.

  Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için:

  Erkan Tahhuşoglu (Yapımcı/Yönetmen): 0533 690 48 99

  Ufku Evran: 0532 541 67 01

  Saygılarımızla

   

  Bir Cevap Yazın